Dieta

ACAI BERRY, czyli Jagoda Acai jako wielka bomba odżywcza


ACAI BERRY

, czyli Jagoda Acai. To taka większa borówka choć w smaku przypomina dzikie jagody. Jest to owoc palmy występującej w Puszczy otaczającej Amazonkę – główne źródło diety tamtejszej ludności.

Jagody Acai zawierają niewyobrażalną ilość składników odżywczych, minerałów, witamin oraz co najważniejsze, niespotykaną ilość Antyoksydantów i Antycyjanidyn – po prostu mistrzostwo świata. Dlaczego tak się zachwycam tą Acai’ą? Jest to jeden z owoców, które posiadają najwyższe stężenie przeciwutleniaczy na świecie – wskaźnik ORAC (zdolność pochłaniania wolnych rodników) dla 100 gramów zamrożonych suszonych owoców wynosi 102 700 jednostek. Zakładając, że większość populacji konsumuje 1000 jednostek ORAC na dobę, jest to coś niewiarygodnego.

Źródło: http://superfoodly.com/orac-value/acai-fruit-pulp-skin-powder/

Mając na uwadze jak silnym antyoksydantem jest jagoda Acai możemy dać jej jedną z najważniejszych pozycji, obok trybu życia w profilaktyce antyrakowej.

„Chociaż istnieje wiele rodzajów raka, tym, co je wszystkie łączy, są wolne rodniki, które przyczyniają się w znacznym stopniu do powstania chorób nowotworowych. Bardzo ważny jest fakt, że antyoksydanty są skuteczne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu raka.”

Źródło: „Super Antyoksydanty” James F. Balch

Acai Berry w swojej ojczyźnie tj. w dorzeczu Amazonki znana jest i wykorzystywana od lat. To jeden z podstawowych pokarmów tubylczych plemion, uznawany też zresztą za skuteczne remedium na wszelkie dolegliwości. Lokalne władze wręcz rekomendują spożywanie owoców Acai, ponieważ dzięki swoim wartościom odżywczym wpływają one korzystnie na kości i mięśnie, zapobiegają procesom starzenia, zmniejszają poziom glukozy i cholesterolu, poprawiają krążenie oraz wzmacniają system immunologiczny. Rodziców zachęca się do tego, by podawali owoc swoim dzieciom już od 6 miesiąca życia – ŁAŁ!

Jakie składniki odżywcze zawiera jagoda Acai?

  • witaminę B1, B2 i B3,
  • witaminę C i E,
  • minerały: potas, fosfor, wapń, żelazo i cynk,
  • kwasy tłuszczowe – w tym Omega 6 i Omega, białka, aminokwasy oraz duże ilości błonnika.

Spośród aktywnych, ważnych dla naszego zdrowia i życia substancji w Acai Berry znajdziemy 18 aminokwasów i 29 kwasów tłuszczowych oraz aż 21 pierwiastków śladowych. Każdy ze składników ma zbawienny wpływ na nasze funkcje życiowe.

Podsumowanie

Trudno jest uwierzyć, że ten mały owoc, może być najzdrowszym pokarmem na świecie, najdoskonalszym owocem stworzonym przez naturę wskazanym szczególnie dla Was drodzy sportowcy więksi i mniejsi – prawdziwa bomba odżywcza – spójrzcie jeszcze raz na dotychczas odkryty profil odżywczy jagody Acai.

ahoj Miz